Omron Automation & Safety A22R-TG11M
A22R-TG11M picture photo
Mfg. Part Number
A22R-TG11M
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V
Datasheet Download
A22R-TG11M.pdf
Availability of A22R-TG11M
QUANTITY
A22R-TG11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-TG11M
Internal Part NumberEIS-A22R-TG11M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-TG11M
Related LinksA22R-, A22R-TG11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-TG11M Details Description
Related parts for A22R-TG11M
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 148-155MHZ SM datasheet.pdf
RES SMD 340OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
SAC-3P-MS/5 0-647/FS SCO BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf