Omron Automation & Safety A22R-TW02M
A22R-TW02M picture photo
Mfg. Part Number
A22R-TW02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22R-TW02M.pdf
Availability of A22R-TW02M
QUANTITY
A22R-TW02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-TW02M
Internal Part NumberEIS-A22R-TW02M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-TW02M
Related LinksA22R-, A22R-TW02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-TW02M Details Description
Related parts for A22R-TW02M
JUMPER-H1500TR/A2015N/H1500TR12" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 2POS BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf