Omron Automation & Safety A22RL-TA12A10M
A22RL-TA12A10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TA12A10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TA12A10M.pdf
Availability of A22RL-TA12A10M
QUANTITY
A22RL-TA12A10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TA12A10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TA12A10M
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TA12A10M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TA12A10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TA12A10M Details Description
Related parts for A22RL-TA12A10M
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.58A 79 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf