Omron Automation & Safety A22RL-TA12A20A
A22RL-TA12A20A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TA12A20A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TA12A20A.pdf
Availability of A22RL-TA12A20A
QUANTITY
A22RL-TA12A20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TA12A20A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TA12A20A
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TA12A20A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TA12A20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TA12A20A Details Description
Related parts for A22RL-TA12A20A
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROTRY SPDT ENCLOSED 120V datasheet.pdf
ENCODER 9MM SQ VERT 16PPR datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 100M datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 32-SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf