Omron Automation & Safety A22RL-TA24A02A
A22RL-TA24A02A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TA24A02A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TA24A02A.pdf
Availability of A22RL-TA24A02A
QUANTITY
A22RL-TA24A02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TA24A02A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TA24A02A
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TA24A02A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TA24A02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TA24A02A Details Description
Related parts for A22RL-TA24A02A
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8501 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252 datasheet.pdf
POWER SUPPLY MOD 4.6A 24VDC 5VDC datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf