Omron Automation & Safety A22RL-TA24A02M
A22RL-TA24A02M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TA24A02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TA24A02M.pdf
Availability of A22RL-TA24A02M
QUANTITY
A22RL-TA24A02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TA24A02M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TA24A02M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TA24A02M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TA24A02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TA24A02M Details Description
Related parts for A22RL-TA24A02M
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 6-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 25POS datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 30 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT A MED datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.5A 8VDFN datasheet.pdf