Omron Automation & Safety A22RL-TG-24A-02M
A22RL-TG-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG-24A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG-24A-02M.pdf
Availability of A22RL-TG-24A-02M
QUANTITY
A22RL-TG-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG-24A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG-24A-02M
Related LinksA22RL-TG, A22RL-TG-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG-24A-02M Details Description
Related parts for A22RL-TG-24A-02M
MOD IPM S-DASH 1200V 75A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=50FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf