Omron Automation & Safety A22RL-TG-24A-10A
A22RL-TG-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG-24A-10A.pdf
Availability of A22RL-TG-24A-10A
QUANTITY
A22RL-TG-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG-24A-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG-24A-10A
Related LinksA22RL-TG, A22RL-TG-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG-24A-10A Details Description
Related parts for A22RL-TG-24A-10A
CONN QMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
22 AWG 3 CONDUCTOR QTI CABLE datasheet.pdf