Omron Automation & Safety A22RL-TG12A10M
A22RL-TG12A10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG12A10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG12A10M.pdf
Availability of A22RL-TG12A10M
QUANTITY
A22RL-TG12A10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG12A10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG12A10M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG12A10M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG12A10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG12A10M Details Description
Related parts for A22RL-TG12A10M
IC TRANS ARRAY PNP MATCH SOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SO datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC LINE DVR DIFF DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 28 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.56" CA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
SPARE INTERNAL RELAY FUSE 500MA datasheet.pdf
T62 20X20X0.13MM datasheet.pdf
RED 3 POS BRSH MTL RTN L L datasheet.pdf