Omron Automation & Safety A22RL-TG12A20A
A22RL-TG12A20A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG12A20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG12A20A.pdf
Availability of A22RL-TG12A20A
QUANTITY
A22RL-TG12A20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG12A20A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG12A20A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG12A20A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG12A20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG12A20A Details Description
Related parts for A22RL-TG12A20A
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INTERFACE ANLG-DGTL 48-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSC75-6 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD CLIN TIN TIN datasheet.pdf