Omron Automation & Safety A22RL-TG12A20M
A22RL-TG12A20M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG12A20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG12A20M.pdf
Availability of A22RL-TG12A20M
QUANTITY
A22RL-TG12A20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG12A20M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG12A20M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG12A20M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG12A20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG12A20M Details Description
Related parts for A22RL-TG12A20M
GROMMET 0.148" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 10POS 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A I-PAK datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS61010 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TFLEX 2140V0 9" X 9" datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf