Omron Automation & Safety A22RL-TG24A01M
A22RL-TG24A01M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG24A01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG24A01M.pdf
Availability of A22RL-TG24A01M
QUANTITY
A22RL-TG24A01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG24A01M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG24A01M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG24A01M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG24A01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG24A01M Details Description
Related parts for A22RL-TG24A01M
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 100V 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 50W datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP40/BGA48 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
GASKET BECU 7.11X13.82MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SW TACT SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SCR 400V 40A LOW TQ TO263 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 160VDC datasheet.pdf