Omron Automation & Safety A22RL-TR-T2-10A
A22RL-TR-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR-T2-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR-T2-10A.pdf
Availability of A22RL-TR-T2-10A
QUANTITY
A22RL-TR-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR-T2-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR-T2-10A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR-T2-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR-T2-10A Details Description
Related parts for A22RL-TR-T2-10A
CONN HEADER PA 11POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 8.6A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS TIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
CLEAN & STRIP WHEEL 3" 7S XCS datasheet.pdf
BOLT D14X51 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf