Omron Automation & Safety A22RL-TR12A01A
A22RL-TR12A01A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR12A01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR12A01A.pdf
Availability of A22RL-TR12A01A
QUANTITY
A22RL-TR12A01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR12A01A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR12A01A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR12A01A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR12A01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR12A01A Details Description
Related parts for A22RL-TR12A01A
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSCOPE PASSIVE PROBE 500MHZ datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf