Omron Automation & Safety A22RL-TR24A20A
A22RL-TR24A20A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TR24A20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TR24A20A.pdf
Availability of A22RL-TR24A20A
QUANTITY
A22RL-TR24A20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TR24A20A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TR24A20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TR24A20A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TR24A20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TR24A20A Details Description
Related parts for A22RL-TR24A20A
CONN STRAIN RELIEF 34POS LONG datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH INT 8V SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 8.66"L X 4.92"W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 87MM datasheet.pdf