Omron Automation & Safety A22RL-TRT220A
A22RL-TRT220A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TRT220A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TRT220A.pdf
Availability of A22RL-TRT220A
QUANTITY
A22RL-TRT220A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TRT220A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TRT220A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TRT220A
Related LinksA22RL-, A22RL-TRT220A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TRT220A Details Description
Related parts for A22RL-TRT220A
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 20VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 14CDIP datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MDK-ARM FLEX LICENSE datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 1POS 7.92MM datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 16 V datasheet.pdf