Omron Automation & Safety A22RL-TW-T2-10A
A22RL-TW-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW-T2-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW-T2-10A.pdf
Availability of A22RL-TW-T2-10A
QUANTITY
A22RL-TW-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW-T2-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW-T2-10A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW-T2-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW-T2-10A Details Description
Related parts for A22RL-TW-T2-10A
HALF U-CLIP W/ADH BLK 1/4" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf