Omron Automation & Safety A22RL-TW12A01M
A22RL-TW12A01M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW12A01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW12A01M.pdf
Availability of A22RL-TW12A01M
QUANTITY
A22RL-TW12A01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW12A01M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW12A01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW12A01M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW12A01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW12A01M Details Description
Related parts for A22RL-TW12A01M
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR16K/MC16G/MSR16K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
SHEAR HOLDER-FRONT datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 6V 20% 7343-43 datasheet.pdf