Omron Automation & Safety A22RL-TW24A02A
A22RL-TW24A02A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW24A02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW24A02A.pdf
Availability of A22RL-TW24A02A
QUANTITY
A22RL-TW24A02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW24A02A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW24A02A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW24A02A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW24A02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW24A02A Details Description
Related parts for A22RL-TW24A02A
CAP CER 220PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 60V datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 14POS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf