Omron Automation & Safety A22RL-TW24A11A
A22RL-TW24A11A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW24A11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW24A11A.pdf
Availability of A22RL-TW24A11A
QUANTITY
A22RL-TW24A11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW24A11A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW24A11A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW24A11A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TW24A11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW24A11A Details Description
Related parts for A22RL-TW24A11A
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC BACKPLANE PHY 1394 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
THERMOSTAT 45 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf