Omron Automation & Safety A22RL-TW6A10A
A22RL-TW6A10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TW6A10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TW6A10A.pdf
Availability of A22RL-TW6A10A
QUANTITY
A22RL-TW6A10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TW6A10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TW6A10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TW6A10A
Related LinksA22RL-, A22RL-TW6A10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TW6A10A Details Description
Related parts for A22RL-TW6A10A
TERM BLOCK 3.5MM HOR 5POS PCB datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 7' datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf