Omron Automation & Safety A22RL-TWT220M
A22RL-TWT220M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TWT220M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TWT220M.pdf
Availability of A22RL-TWT220M
QUANTITY
A22RL-TWT220M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TWT220M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TWT220M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TWT220M
Related LinksA22RL-, A22RL-TWT220M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TWT220M Details Description
Related parts for A22RL-TWT220M
SWITCH TOGGLE DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf