Omron Automation & Safety A22RL-TY-24A-10A
A22RL-TY-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TY-24A-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TY-24A-10A.pdf
Availability of A22RL-TY-24A-10A
QUANTITY
A22RL-TY-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TY-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TY-24A-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TY-24A-10A
Related LinksA22RL-TY, A22RL-TY-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TY-24A-10A Details Description
Related parts for A22RL-TY-24A-10A
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.7A 64 MOHM SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3666-E datasheet.pdf
HDAC HY RA HDR LCP TUBE 24 CKT B datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf