Omron Automation & Safety A22RL-TYT201M
A22RL-TYT201M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TYT201M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TYT201M.pdf
Availability of A22RL-TYT201M
QUANTITY
A22RL-TYT201M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TYT201M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TYT201M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TYT201M
Related LinksA22RL-, A22RL-TYT201M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TYT201M Details Description
Related parts for A22RL-TYT201M
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 12A datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND datasheet.pdf
TERMINAL WSI 4/LD 10-36V AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE PIN datasheet.pdf