Omron Automation & Safety A22RLTGT110A
A22RLTGT110A picture photo
Mfg. Part Number
A22RLTGT110A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RLTGT110A.pdf
Availability of A22RLTGT110A
QUANTITY
A22RLTGT110A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RLTGT110A
Internal Part NumberEIS-A22RLTGT110A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RLTGT110A
Related LinksA22RLT, A22RLTGT110A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RLTGT110A Details Description
Related parts for A22RLTGT110A
FUSE BOARD MNT 10A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 43MM datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf