Omron Automation & Safety A22RW-2AA12A20
A22RW-2AA12A20 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AA12A20
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A
Datasheet Download
A22RW-2AA12A20.pdf
Availability of A22RW-2AA12A20
QUANTITY
A22RW-2AA12A20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AA12A20
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AA12A20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RW
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AA12A20
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AA12A20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AA12A20 Details Description
Related parts for A22RW-2AA12A20
BATTERY PACK NICAD 9.6V 500MAH datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50T/MC50M/X datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 484FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V BLUE datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACT-N 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf