Omron Automation & Safety A22RW-2AAT211
A22RW-2AAT211 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AAT211
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V
Datasheet Download
A22RW-2AAT211.pdf
Availability of A22RW-2AAT211
QUANTITY
A22RW-2AAT211 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AAT211
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AAT211
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AAT211
Related LinksA22RW-, A22RW-2AAT211 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AAT211 Details Description
Related parts for A22RW-2AAT211
IC COMP QUAD CMOS MCRPWR 14TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 8LLP datasheet.pdf
TVS DIODE 112VWM 191.1VC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
12+12 WAY F CRIMP S/BORE W/JS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
POSITIONER FOR 601966-1 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.2UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC datasheet.pdf