Omron Automation & Safety A22RW-2AG24A02
A22RW-2AG24A02 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AG24A02
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2AG24A02.pdf
Availability of A22RW-2AG24A02
QUANTITY
A22RW-2AG24A02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AG24A02
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AG24A02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RW
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AG24A02
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AG24A02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AG24A02 Details Description
Related parts for A22RW-2AG24A02
DIODE PIN GP 200V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CABLES FOR LX-100 ELBOW 2M datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 60POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.8NH 1.6A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
I2 DIE datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf