Omron Automation & Safety A22RW-2AR12A20
A22RW-2AR12A20 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AR12A20
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A
Datasheet Download
A22RW-2AR12A20.pdf
Availability of A22RW-2AR12A20
QUANTITY
A22RW-2AR12A20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AR12A20
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AR12A20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22RW
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AR12A20
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AR12A20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AR12A20 Details Description
Related parts for A22RW-2AR12A20
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX REGISTERED 8-BIT 24-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 200MA SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" YEL JACKP datasheet.pdf