Omron Automation & Safety A22RW-2AR24A01
A22RW-2AR24A01 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AR24A01
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2AR24A01.pdf
Availability of A22RW-2AR24A01
QUANTITY
A22RW-2AR24A01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AR24A01
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AR24A01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AR24A01
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AR24A01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AR24A01 Details Description
Related parts for A22RW-2AR24A01
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 12W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
BARRIER BLK MARKER STRIP 3POS datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
350 TB SOC CLO WF VE THR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SNT-4A datasheet.pdf