Omron Automation & Safety A22RW-2AYT101
A22RW-2AYT101 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AYT101
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2AYT101.pdf
Availability of A22RW-2AYT101
QUANTITY
A22RW-2AYT101 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AYT101
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AYT101
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AYT101
Related LinksA22RW-, A22RW-2AYT101 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AYT101 Details Description
Related parts for A22RW-2AYT101
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
PROGRAMMING CABLE datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 180 OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
M5 3MM M8 3P NPN NC datasheet.pdf