Omron Automation & Safety A22RW-3MG-24A-20
A22RW-3MG-24A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-3MG-24A-20
Brief Description
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A
Datasheet Download
A22RW-3MG-24A-20.pdf
Availability of A22RW-3MG-24A-20
QUANTITY
A22RW-3MG-24A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-3MG-24A-20
Internal Part NumberEIS-A22RW-3MG-24A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions3
Switch FunctionOn-Off-Off, Off-Off-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-3MG-24A-20
Related LinksA22RW-3M, A22RW-3MG-24A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-3MG-24A-20 Details Description
Related parts for A22RW-3MG-24A-20
FIXED IND 8.2MH 88MA 46.5 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 16V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 437K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf