Omron Automation & Safety A22TK-2LL-01-03
A22TK-2LL-01-03 picture photo
Mfg. Part Number
A22TK-2LL-01-03
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
A22TK-2LL-01-03
Datasheet Download
A22TK-2LL-01-03.pdf
Availability of A22TK-2LL-01-03
QUANTITY
A22TK-2LL-01-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22TK-2LL-01-03
Internal Part NumberEIS-A22TK-2LL-01-03
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesA22TK
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Contact TimingNot Specified
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeTubular Key
Key Removable PositionsLeft
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
FeaturesIP65
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22TK-2LL-01-03
Related LinksA22TK-2, A22TK-2LL-01-03 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22TK-2LL-01-03 Details Description
Related parts for A22TK-2LL-01-03
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
IC MON TRI SUPPLY 1.8V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf