Omron Automation & Safety A22W-2AA-24A-11
A22W-2AA-24A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AA-24A-11
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE
Datasheet Download
A22W-2AA-24A-11.pdf
Availability of A22W-2AA-24A-11
QUANTITY
A22W-2AA-24A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AA-24A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AA-24A-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AA-24A-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AA-24A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AA-24A-11 Details Description
Related parts for A22W-2AA-24A-11
IC INVERT HEX SCHM TRIG 14-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 40MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf