Omron Automation & Safety A22W-2AA-6D-10
A22W-2AA-6D-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AA-6D-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE
Datasheet Download
A22W-2AA-6D-10.pdf
Availability of A22W-2AA-6D-10
QUANTITY
A22W-2AA-6D-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AA-6D-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2AA-6D-10
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AA-6D-10
Related LinksA22W-2A, A22W-2AA-6D-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AA-6D-10 Details Description
Related parts for A22W-2AA-6D-10
IC BIFIFO 512X36X2 15NS 120-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf