Omron Automation & Safety A22W-2AG-12A-02
A22W-2AG-12A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-12A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-12A-02.pdf
Availability of A22W-2AG-12A-02
QUANTITY
A22W-2AG-12A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-12A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-12A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-12A-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-12A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-12A-02 Details Description
Related parts for A22W-2AG-12A-02
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMD datasheet.pdf
IC CABLE XCVR/ARBITER 64-HTQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-226 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
PANEL FRONT CCM13-1 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf