Omron Automation & Safety A22W-2AG-24A-02
A22W-2AG-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-24A-02
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-24A-02.pdf
Availability of A22W-2AG-24A-02
QUANTITY
A22W-2AG-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-24A-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-24A-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2AG-24A-02
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf