Omron Automation & Safety A22W-2AG-6D-02
A22W-2AG-6D-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-6D-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-6D-02.pdf
Availability of A22W-2AG-6D-02
QUANTITY
A22W-2AG-6D-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-6D-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-6D-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-6D-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-6D-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-6D-02 Details Description
Related parts for A22W-2AG-6D-02
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
47UF 63V 8X11,5 datasheet.pdf
680UF 16V 10X18MM 85C 2500H datasheet.pdf