Omron Automation & Safety A22W-2AG-6D-11
A22W-2AG-6D-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-6D-11
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-6D-11.pdf
Availability of A22W-2AG-6D-11
QUANTITY
A22W-2AG-6D-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-6D-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-6D-11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-6D-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-6D-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-6D-11 Details Description
Related parts for A22W-2AG-6D-11
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCH 16-POSITION SMD GULL-WING datasheet.pdf
SOLDER PASTE LOW TEMP LF T5 10CC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 100W datasheet.pdf