Omron Automation & Safety A22W-2AR-24A-11
A22W-2AR-24A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-24A-11
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-24A-11.pdf
Availability of A22W-2AR-24A-11
QUANTITY
A22W-2AR-24A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-24A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-24A-11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-24A-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-24A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-24A-11 Details Description
Related parts for A22W-2AR-24A-11
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.6A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RAM SIDE FEED datasheet.pdf
FUSE 250A 500V TP 405 AR datasheet.pdf