Omron Automation & Safety A22W-2AR-T1-10
A22W-2AR-T1-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-T1-10
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-T1-10.pdf
Availability of A22W-2AR-T1-10
QUANTITY
A22W-2AR-T1-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-T1-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-T1-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-T1-10
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-T1-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-T1-10 Details Description
Related parts for A22W-2AR-T1-10
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 30"W datasheet.pdf
IC RESET WATCHDOG TIMER 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf