Omron Automation & Safety A22W-2AY-12A-20
A22W-2AY-12A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AY-12A-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL
Datasheet Download
A22W-2AY-12A-20.pdf
Availability of A22W-2AY-12A-20
QUANTITY
A22W-2AY-12A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AY-12A-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2AY-12A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AY-12A-20
Related LinksA22W-2A, A22W-2AY-12A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AY-12A-20 Details Description
Related parts for A22W-2AY-12A-20
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16CDIP datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 21POS 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 750UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 100MM 12-24V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 155MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 40V 180A 24-SMD datasheet.pdf