Omron Automation & Safety A22W-2AY-24A-01
A22W-2AY-24A-01 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AY-24A-01
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL
Datasheet Download
A22W-2AY-24A-01.pdf
Availability of A22W-2AY-24A-01
QUANTITY
A22W-2AY-24A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AY-24A-01
Internal Part NumberEIS-A22W-2AY-24A-01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AY-24A-01
Related LinksA22W-2A, A22W-2AY-24A-01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AY-24A-01 Details Description
Related parts for A22W-2AY-24A-01
LED RGB CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 6AWG 1/4 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 66A PLUS247 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf