| Internal Part Number | EIS-A22W-2AY-T2-10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Selector Switches | |
| Series | A22W | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Number of Positions | 2 | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 10A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 110V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Illumination | Illuminated | |
| Illumination Type, Color | LED, Yellow | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 220 VAC | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.30mm Dia | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Features | Bezel - Round, Yellow Knob | |
| Depth Behind Flange | 54.70mm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 55°C | |