Omron Automation & Safety A22W-2MG-12A-10
A22W-2MG-12A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MG-12A-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2MG-12A-10.pdf
Availability of A22W-2MG-12A-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22W-2MG-12A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MG-12A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2MG-12A-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MG-12A-10
Related LinksA22W-2M, A22W-2MG-12A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MG-12A-10 Details Description
Related parts for A22W-2MG-12A-10
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 18LB NAT 6.1" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 MULTI 5' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf