Omron Automation & Safety A22W-2MG-24A-10
A22W-2MG-24A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MG-24A-10
Brief Description
SW KNOB SPST-NO ILL-GRN 110V
Datasheet Download
A22W-2MG-24A-10.pdf
Availability of A22W-2MG-24A-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22W-2MG-24A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MG-24A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2MG-24A-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MG-24A-10
Related LinksA22W-2M, A22W-2MG-24A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MG-24A-10 Details Description
Related parts for A22W-2MG-24A-10
CAP TANT 0.68UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X2 COL/BLU datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC AMP/DOWNCONVERTER LNA QSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SRT datasheet.pdf