Omron Automation & Safety A22W-2MR-24A-02
A22W-2MR-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MR-24A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2MR-24A-02.pdf
Availability of A22W-2MR-24A-02
QUANTITY
A22W-2MR-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MR-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MR-24A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MR-24A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MR-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MR-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MR-24A-02
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.97"L X 1.38"W datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf