Omron Automation & Safety A22W-2MR-24A-20
A22W-2MR-24A-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MR-24A-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2MR-24A-20.pdf
Availability of A22W-2MR-24A-20
QUANTITY
A22W-2MR-24A-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MR-24A-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2MR-24A-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MR-24A-20
Related LinksA22W-2M, A22W-2MR-24A-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MR-24A-20 Details Description
Related parts for A22W-2MR-24A-20
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
IC CLK DRIVER 2.5V PLL 68-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
2U HEAVY DUTY VERT WALL BRACKET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC YEL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf