Omron Automation & Safety A22W-2MR-T1-20
A22W-2MR-T1-20 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MR-T1-20
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2MR-T1-20.pdf
Availability of A22W-2MR-T1-20
QUANTITY
A22W-2MR-T1-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MR-T1-20
Internal Part NumberEIS-A22W-2MR-T1-20
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MR-T1-20
Related LinksA22W-2M, A22W-2MR-T1-20 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MR-T1-20 Details Description
Related parts for A22W-2MR-T1-20
REG ADJ 20A 3.3VIN SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 380MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
TEMP TRANSDUCER DIN RAIL datasheet.pdf
CABL AMC-TNC RP BLKHD JACK 100MM datasheet.pdf
RES 14 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 415MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf