Omron Automation & Safety A22W-2MY-12A-02
A22W-2MY-12A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MY-12A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL
Datasheet Download
A22W-2MY-12A-02.pdf
Availability of A22W-2MY-12A-02
QUANTITY
A22W-2MY-12A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MY-12A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MY-12A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MY-12A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MY-12A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MY-12A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MY-12A-02
TOOL CONTACT EXTRACTING datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 75V 150A I4-PAC-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.25KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf